Острів фіолетових троянд

Мабуть, контекст тривожних, драматичних, іноді – навіть, трагічних повідомлень майже виключає публікації такого плану. Але – майже. Те, що Вістник наш пропонує Вашій увазі, надає змогу подумки на хвилинку переключитися від нервово-напруженного світосприйняття перенестися в світ зовсім інший. Так, хоча б – на хвилинку. 

Отже…

***

Якщо ви хочете потрапити на справжню середземноморську казку, вам неодмінно варто відвідати самий сонячний острів Хорватії – острів Хвар. Колись важливе місце перетину древніх судноплавних шляхів Адріатики, острів Хвар був заселений з доісторичних часів. Археологи свого часу виявили сліди життя, що датуються 3500 роком до нашої ери. А доісторична культура цього регіону отримала назву хварської культури.

Зараз острів прикрашають старовинні кам’яниці та літні резиденції у стилі ренесанс, побудовані у період венеціанського правління. У поєднанні з безкрайніми лавандовими полями, чарівними ароматами розмарину і соснових лісів, прекрасними піщаними і гальковими пляжами, роблять Хвар одним з казкових островів світу. Хвар – не тільки найдовший в Адріатичному морі; це – острів з найбільшою кількістю сонячних годин у Європі – 2700 в році.

Острів Хвар увійшов у письмову історію у 385/384 роках до н.е., коли греки заснували колонію на місці сьогоднішнього Старого міста. Вибір на цей острів упав у силу стратегічної важливості для мореплавання. Сучасна назва острова походить від грецького слова «Pharos», що означає «маяк». Пізніше римляни називали острів Фаріей, далматинські римляни – Фаром, а у середні віки хорвати, заселили острів, дали йому назву – Хвар.

Фарос жив автономним життям приблизно до 235 р до н.е., коли він перейшов під управління іллірійської держави. Під час Першої іллірійської війни, у 229 році до н.е. місто було завойоване римлянами і передане Деметрію Хварському, колишньому іллірійському воєначальнику. У давнину Фарос був столицею острова, проте, згідно з археологічними знахідками, знайденими навколо фортеці Хвар, досить імовірно, що на місці сьогоднішньої фортеці Хвар у давнину знаходився форт, який контролював шлях стародавнього Адріатичного водного шляху. У часи пізньої античності на місці нинішнього міста Хвар не було значного поселення, тільки у середні століття центр острова перемістився зі Старі Граду у Хвар.

Середні століття на Хвар, як і у всій Далмації, були відзначені постійними заворушеннями і змінами уряду. У 11 столітті він був частиною середньовічного хорватського королівства, потім змінилося правління хорватсько-угорських королів, візантійських імператорів і венеціанських дожів. Після смерті візантійського імператора Емануїла Комніна 1180 року острів повернувся до влади хорватсько-угорського короля. Однак угорці не дуже дбали про морську частину своєї держави. У своїх битвах з Венецією жителі Оміша ставали все більш і більш піратами і, таким чином, перешкоджали торгівлі, тому міста Далмації звернулися до Венеції у пошуках захисту.

Наслідуючи приклад сусідніх міст, жителі Хвара вирішили у лютому 1278 року перейти під владу Венеції. З цього акту почався підйом Хвара, тому що завдяки своєму вигідному морському положенню він став одним з найважливіших міст Венеціанської республіки.

У середині 14 століття острів Хвар знову став частиною хорватсько-угорської держави. Однак після смерті Людовика I Великого вибухнули тронні битви між законним угорсько-хорватським королем Люксембургу Сигізмундом, боснійським правителем Степаном Твртко і королем Неаполя Ладіславом Неапольським. Останній з них навіть був коронований хорватським королем у Задарі у 1403 році, але, нарешті, усвідомивши марність подальших бойових дій, у 1409 році він продав свої права на Далмацію Венеції. До 1420 році міста Далмації одне за одним визнали правління Венеції. Не забарився період майже 100 років – увертюра до епохи раннього сучасного Хвара. У 1510 році спалахнуло народне повстання під проводом Матії Іванича, родом із Врбані на Хварі. Повстання тривало чотири роки. Конфлікт лише ненадовго зупинив економічне і культурне зростання Хвара.У роки після придушення народного повстання і до турецького вторгнення у 1571 році, місто процвітало, ставши важливим портом венеціанського флоту на Адріатиці. Крім військового значення, Хвар був також великим економічним і торговим центром. Розвинені рибальство і сільське господарство у 16 столітті призвели до того, що комуна Хвар була найбагатшою комуною у Далмації за чисельністю населення.

Наприкінці 16 століття острів лаванди чекали серйозні випробування: у серпні 1571 місто було атаковано турецьким флотом; через кілька місяців після турецького нападу, на початку 1572 року Хвар спустошила чума. Дві третини населення загинули; в перший день жовтня 1579 року рано вранці блискавка вдарила у склад пороху у форту. Ланцюгові вибухи розірвали форт на частини, і його кам’яні частини, зброя, дерев’яні балки, а також людські останки були розкидані по місту. Більшість житлових будинків і громадських будівель були зруйновані або пошкоджені. Однак Хвар оговтався від руйнувань наприкінці 16 століття, а у наступному столітті перетворився у багате місто з успішною економікою.

Протягом 18 століття Венеція все більше програвала у гонці з західним світом, і разом з цим міста Далмації, включаючи Хвар, прийшли у занепад. Його князі хотіли максимально розбагатіти за два роки служби, тому цей період був відзначений зловживанням владою. Безконтрольне розпоряджання грошима було скасовано. Всі надлишки грошей Хвара були відправлені до Венеції. Останній удар по комуні було завдано у середині 18 століття, коли штаб венеціанського флоту на Адріатиці був перенесений з Хвара у Котор. Хвар перетворився у звичайне місто у покинутій Далмації.

Венеціанська республіка вмирала. Вплив венеціанців було завершено Наполеоном Бонапартом з перемогами на півночі Італії у 1796 році. 26 липня 1797 року Австрія захопила Хвар, і з цього моменту після кількох століть колоніального правління влада Венеції над островом припинилася назавжди.

Під час австрійського правління Хвар не добився великих успіхів. Можна відзначити створення метеостанції у 1858 р у колишньому монастирі св. Венеранде. Це була перша метеорологічна станція у Хорватії. У 1868 році було засновано Гігієнічне суспільство – перша туристичне товариство у Європі. Австрія правила островом до кінця Першої світової війни.

У 1919 році острів був окупований італійцями, під владою яких він залишався до підписання Рапалльської угоди у 1921 році, коли острів потрапив до рук недавно створеного Королівства сербів, хорватів і словенців, пізніше Королівства Югославія.

Під час Другої світової війни Хвар номінально належав Незалежній державі Хорватія з 1941 по 1945 рік, але гарнізони італійської та німецької армій перебували на острові до капітуляції Німеччини.

Після Другої світової війни Хвар, як і вся Хорватія, був частиною комуністичної Югославії. Під час Вітчизняної війни з 1991 по 1995 рік Хвар не постраждав від ворожих снарядів, але, приймаючи біженців з окупованих територій, він переніс важкий тягар, який відчувається і сьогодні.

Сьогодні Хвар більш відомий у світі, ніж будь-коли раніше, про Хвар пишуть і говорять, але коли закінчується літо, місто знову поринає у сплячку і стає таким же безлюдним, як і кілька сотень років тому.

Українці, які хоча б раз відвідали регіон середньої і південної Далмації у Хорватії, всім серцем прикипають до цієї привітної країні. Може, ще й тому, що між нашими народами є і кровна спорідненість – карпатські хорвати згадуються у хроніках 907 року, як Руське плем’я, яке брало участь у поході київського князя Олега на Константинополь. Частина білих хорватів, які населяли теперішні українські території, ще у VII столітті, як нас нині, поманило ближче до Адріатиці. Її справжня перлина – історична область Далмація з найбільшими островами Хвар, Крк і Брач; містами Спліт, Задар, Шибеник і Дубровник, як і ми, має синьо-жовтий прапор.

прапор Далмації
Хвар на картинах і гравюрах 16 століття, підписаний як Lesina (Liesna)
Стари Град
місто Хвар
Площа Пьяцца, місто Хвар
Хварская фортеця «Фортиця»
Символіка венеціанського правління
Символіка венеціанського правління. Ратуша, вежа з годинником, Лев святого Марка
Символіка венеціанського правління
Собор Святого Стефана. Площа Пьяцца

Автор Оллі Грін

Підписуйтеся на наші ресурси:
Facebook:  www.facebook.com/odhislit/
Telegram канал:  https://t.me/lnvistnik
Пошта редакції:  info@lnvistnik.com.ua

Комментировать