Види страху

Почуття страху і тривоги знайоме кожній людині, і, не дивлячись на те, що ми живемо в 21 столітті високих технологій, розвиток яких покликаний створити всі умови для комфортного існування, сучасна людина піддається страху куди більше, ніж її попередники минулих століть. Не кажучи вже про існуючі різноманітності проявів різних фобій, які все більше і більше стають невід’ємними супутниками життя мільйонів людей.

Однак, страх може бути вашим другом, як і вашим найлютішим ворогом. Постійний страх здатний перетворити життя будь-якої людини на справжнє пекло, з іншого боку – це природний запобіжник, покликаний захистити людину і вберегти її від невиправданого ризику, від небезпек, які її оточують. Та – як же його приручити?

Для того, щоб навчитися керувати цим явищем, для початку необхідно розібратися у його причинах. Дослідженням даної проблематики займалося безліч різних фахівців і на цю тему написана величезна кількість робіт. У контексті даної статті ми торкнемося результатів досліджень академіка Олега Вікторовича Мальцева , який зміг вивести вичерпну кількість різновидів страху і визначити найголовніший, який породжує всі інші види:

  1. Лінійний – це страх минулого і майбутнього. Перший виникає, коли людина боїться, що впізнають якусь компрометуючу інформацію з її минулого. Другий виникає, коли людина подумки «засовує» себе у майбутню ситуацію, розуміє, що не впорається з нею, повертається у даний час і починає боятися.
  2. Страх нездоланності зусилля – це боязнь тих ситуації, на які людина не може вплинути або думає, що не може. До цього виду належить страх смерті, захворювання невиліковною хворобою, виникнення війни або атомного вибуху, а також землетруси, повені, урагани і т.д.
  3. Зміни обсягу геометрії – це всі страхи, пов’язані зі зменшенням або збільшенням простору, фіксацією у закритому просторі (позбавлення волі, знаходження у ліфті) або навпаки боязнь відкритих просторів.
  4. Страх вигнання – це страх бути відірваним, бути звільненим або відкинутим.
  5. Безпорадності або непотрібності – коли людина боїться стати тягарем для інших людей.
  6. Відсутності рівноваги – це страх втрати опори у житті, наприклад: відсутність людини, на яку можна покластися.
  7. Страх втрати автоматизму – боязнь виникнення змін, будь-яких змін у житті, втрати існуючої стабільності.
  8. Страх, породжений залежністю сили і швидкості, яка висловлюэться у наступному: «якщо людина не справляється зі швидкістю, то їй доведеться справлятися із силою, а якщо людина справляється із силою, то найімовірніше їй не доведеться справлятися зі швидкістю». Дана залежність проявляється у всіх сферах життєдіяльності людини. Як вона виглядає? Коли ви не встигаєте вчасно сплатити рахунки, доводиться стикатися з силою, наприклад, у вигляді повістки з суду або виселення з квартири. З цією залежністю пов’язані такі страхи, як страх поразки, здійснення помилки, взяття відповідальності, страх виживання і т.п. Страх пов’язаний з цією залежністю є головним і породжує інші види.

 

Підбиваючи  підсумки, можна сказати, що природа страху полягає у нездатності людини справлятися зі швидкостями і силами, які проявляються у повсякденному житті у вигляді задач, які людина сама собі ставить чи ставить їй життя. У свою чергу, у кожної людини завжди є вибір: або перебувати у стані залежності і мучитися страхами, або ставати сильніше і більш здібним. В останньому випадку потрібно докласти зусиль до роботи над собою і задатися питанням пошуку тих інструментів і механізмів, які дозволять цього досягти.

 

Автор Валентина Данільова, психосамолог,
член Історико-літературного товариства

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Комментировать