Наш двигун прогресу

     Одеське регіональне відділення Української академії наук  електронною поштою отримало, серед інших, і такий лист. З’ясувалося, що наш співвітчизник, спільно з командою ентузіастів, розробили досить ефективний електродвигун, який здатний конкурувати навіть з провідними німецькими та китайськими фірмами. Зв’язалися з автором, інтерв’ю з яким і пропонуємо нашому читачеві.

– Для початку давайте познайомимося. Кілька слів про себе: де народилися, вчилися, де зараз працюєте?

– Мене звуть Родіон, прізвище моє – Горобчук . У 2011 році закінчив Запорізьку Інженерну Академію за фахом «Електроніка». У 2014 році вступив до аспірантури Національної академії Наук, до Інституту ядерних досліджень у Києві – лабораторія Фізики плазми і плазмових технологій… Зараз працюю інженером-електриком на виробництві.

Родіон Горобчук

– З чого почався ваш шлях до розробок?

– Почалося все зі знайомства з таким же ентузіастом, також інженером, великим фахівцем в області електромагнетизму Віктором Ерзіним. Він все життя займається електродвигунами. Скажу чесно, в основному це його відкриття, так як я, чим міг, тим допомагав. Так все почалося на своєму власному ентузіазмі, а потім наша команда інженерів стала поповнятися. Паралельно основній роботі ми займаємося різними технологіями та інноваціями.

Віктор Ерзін

– Родіон, розкажіть про свою розробку. У чому унікальність?

– Ми розробили дуже економічний електродвигун, ККД якого – порядку 96-97%. Ми проводили дослідження на спеціальних стендах, де двигун наш показав результати вище ніж у кращих німецьких аналогів. Так, на основі цього двигуна, нами був створений прототип побутового вентилятора. Рішення щодо габаритів було прийнято для простоти роботи. Але, ми можемо розробити зразок великої потужності до 5 кВт.

Якщо порівнювати наш вентилятор з самими звичайними – ходовими, китайськими, – які споживають близько 40 Вт при діаметрі лопатей 350 мм і 1000 оборотів на хвилину, наш вентилятор при тих же параметрах і габаритах споживає 8 ват, що на 80% менше. Його можна живити від павербанка або від сонячної панелі невеликої потужності, і він буде цілком нормально працювати.

Відносно ціни, то в Україні також є на ринку економічні вентилятори. Наприклад, вентилятор компанії Xiaomi. При тих же габаритах, він споживає від 14 до 20 ват. Ціна такого вентилятора від 2500 до 3000 гривень, в залежності від продавців. Справа у тому, що всередині зразка компанії Xiaomi дуже складна система електронного управління, тому що там імпульсно харчуються котушки. Загалом, у них дуже складно зроблено. І електроніка виходить дорога, за рахунок чого порівняно дорогий виходить і сам вентилятор.

Якщо запускати серійне виробництво і купувати комплектуючі оптом, то у нас собівартість – близько 10 євро. А може бути, навіть і менше. На ринку наш вентилятор може коштувати до 1000 грн.

– Чи були у вас якісь просування з розробками? Як в розумінні  інвесторів?

– Чесно сказати, були зацікавлені інвестори з Прибалтики. Але коронавірус все підломив… Але взагалі-то, у Європі все вже давно заповнено  європейськими компаніями, навіть вже з готовими промисловими зразками. Наші інвестори хотіли отримати відразу великі промислові зразки, і ми почали їх робити. Але почався локдаун і далі робота не пішла. Ми вирішили починати все-таки з побутових вентиляторів, а потім поступово розширюватися до промислових зразків.

– Що ж, бажаємо вам з командою успіхів. Про вашу розробку було повідомлено президенту Української академії наук Оніпко Олексію Федоровичу, і були передані ваші контактні дані.

– Так, дуже дякую. Мені вдалося поговорити з Олексієм Федоровичем. Президент зацікавився розробкою і запропонував провести спільні дослідження на базі лабораторій УАН на початку літа.

– Це здорово. Успіхів вам.

PS До уваги читачів: нещодавно стало відомо про проведення 10-ї конференції та виставки сонячної енергетики Центральної та Східної Європи Під назвою «Cisolar 2021»: Україна увійшла у ТОП 5 європейських країн за темпами розвитку сонячної енергетики». Конференція пройде 6-8 липня у Києві. Детальніше за посиланням: https://www.facebook.com/viruanua/posts/2941403722738165

Підписуйтеся на наш Telegram канал: https://t.me/lnvistnik
Пошта для зворотного зв’язку: info@lnvistnik.com.ua

Автор Мирослав  Бекчив

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Комментировать