«Стара Одеса» та її домінанта

Варто відвідати Одесу один раз – і вона зачаровує, приваблює на все життя. Місто зачаровує красою вулиць, бульварів і площ, оригінальністю архітектури, що склалася в романтичну пору, починаючи з ХVIII століття.

Вільні люди, вихідці з різних країн, заклали це місто на високому крутому плато над морською затокою на місці невеликого татарської села Кочубеїв, перейменованої пізніше в Хаджибей, і турецької фортеці Ені-Дунья. Віце-адмірал неаполітанець Йосип де-Рібас, який брав участь зі своїм загоном в штурмі фортеці, став першим його градоначальником.

Одеса починається від моря, і її нинішня територія тягнеться уздовж узбережжя в напрямку північ-південь на тридцять кілометрів при максимальній ширині десять. Містобудівники вміло використовували рельєф місцевості – прибережне плато, яке вони перетнули декількома балками і їх відрогами. За однією з цих балок була прокладена стежка, по якій спускався в порт 24-річний Олександр Пушкін.

В Одесі неможливо заблукати. Всі її вулиці беруть початок з боку моря, звідси ж обчислюються і номера будинків. Якщо подивитися на них зверху, то можна побачити прямокутник кварталів історико-архітектурного центру «Стара Одеса». Вони нагадують шахівницю.

Саме такий композиційний принцип заклав в свій містобудівний проект портовий інженер Ф. Деволан. Він провів топографічні дослідження місцевості і виконав інші роботи, пов’язані в першу чергу зі спорудженням в бухті військового і торгового порту, Рескрипт Катерини II на ім’я де-Рібаса про пристрій гавані в Хаджибеї вийшов 27 травня 1794 року, а 22 серпня були закладені церкви св. Миколи на майбутній Соборній площі і св. Катерини на майбутній Катерининській площі, а також проведена перша борозна під фундамент міських будівель. В цей же день заклали фундаменти великого і малого молів для гавані гребних судів, верфей і двох пристаней з набережними.

З другої половини ХIХ століття цей день – 22 серпня (2 вересня за новим стилем) – став відзначатися як день народження міста. З 1795 року в офіційних документах місто отримало нову назву – Одеса.

Деволановський план забудови міста затвердив імператор Олександр I. Через десять років він був кілька переглянутий, але головне в ньому збереглося: чітке геометричне планування як принцип забудови всієї центральної частини. «Планування Одеси визнано одним з вищих досягнень вітчизняної містобудівної культури епохи класицизму», – пише доктор мистецтвознавства В. Тимофієнко.

Заснована як порт на березі Чорного моря Одеса стала виконувати роль Південної Пальміри. Уже в перші десятиліття свого існування завдяки бурхливому розвитку торгівлі вона перетворилася в економічний і адміністративно-культурний центр півдня Російської імперії.

Це знайшло своє блискуче відображення в архітектурі, що розвивалася в руслі світового містобудівного процесу. Одесу будували видатні вітчизняні та іноземні майстри. У вигляді будівель перепліталися різні стилі і напрямки, що відображали віяння західноєвропейських шкіл, вітчизняні традиції в будівництві, елементи архітектури багатьох народів і епох.

У забудові історико-архітектурного центру «Стара Одеса» зустрічаються інтерпретації стилів минулого: романтичного і готичного, ренесансу і мавританського, ампіру і російського класицизму.

Одеса швидко стала одним з найкрасивіших міст Європи. Порожній причорноморський степ забудовували палацами і оригінальними будинками, з урахуванням новітніх досягнень світового зодчества, представники знаті, багаті купці і меценати. За їхніми пропозиціями працювали видатні архітектори Ф. Боффо, Г. Торічеллі, Л. Оттон, Ф. Фраполлі, Ф. Гонсіоровський, Ю. Дмитренко та інші. Цьому сприяв режим порто-франко, тобто безмитна торгівля в порту, клопотання про застосування якої подав ще герцог Арман Рішельє. Відкритий порто-франко був в 1819 році і проіснував в Одесі до 1859 року щедро наповнюючи гаманці громадян і міську казну. Значна частина цих коштів використовувалася на архітектуру високої художньої цінності.

У 1820 році був затверджений проект забудови адміністративного центру міста, яким згодом став Приморський бульвар. Його чудовий ансамбль з напівкруглою площею посередині і пам’ятником Дюку, з гігантськими сходами, що спускаються в порт, – шедевр зодчества. З бульвару відкривається чудова морська панорама.

Пам’ятник Дюку

«Водоспад, застиглий в камені» – так оцінили одесити спорудження свого земляка Ф. Боффо – гігантські сходи. Вони давно підрахували, що спочатку було двісті сходинок, а потім частину поглинула земляний насип для Приморської вулиці і тепер їх 192.

У сходів є «секрет»: їх ширина вгорі і внизу різна. Ті, хто дивляться зверху, не помічають цього, а при погляді знизу сходи звужуються у напрямку до бульвару і як би запрошують прибулих гостей піднятися в центр міста.

Багато що побачили на своєму віку ці сходи. Називалися вони по-різному, поки за ними не закріпилося найменування – Потьомкінські незабаром після виходу на екрани кінокартини режисера Сергія Ейзенштейна «Броненосець« Потьомкін ».

Потьомкінські сходи з Приморським бульваром живописно з’єднують міський центр з Морвокзалом. Видатна споруда сучасних архітекторів Ю. Головіна і В. Кремлякова нагадує величезний океанський лайнер, що пристав до гостинного берега. Класичний ансамбль Приморського бульвару замикають на флангах два шедевра. З одного боку – Палац-садиба генерал-губернатора Новоросійського краю графа М. Воронцова. Ця зимова резиденція побудована в суворій, формі зрілого класицизму. Біля Воронцовського палацу над урвищем височіє білокам’яна колонада, яку здалеку бачать моряки з підпливаючих судів. А жителі міста використовують це місце як відмінний оглядовий майданчик.

Пам’ятник М. Воронцова

З іншого боку бульвар відкриває білосніжну ампірну будівлю колишньої купецької біржі, в якому нині, розташовується Одеська міська рада. Воно прикрашене великими античними скульптурами і годинами-курантами. Кожні півгодини куранти б’ють, відраховуючи час, і грають популярну мелодію пісні про Одесу.

Статистики підрахували, що в місті близько 1300 вулиць і провулків. І сама знаменита вулиця – це, звичайно ж, Дерибасівська. Вона названа ім’ям засновника міста віце-адмірала Йосипа де Рібаса. Він використовував можливості паркової архітектури і заклав з одного боку центральної вулиці міський сад, що стоїть і понині.

У місті з ініціативи герцога Армана Рішельє, що був з 1803 року одеським градоначальником, почали висаджувати акації і каштани, які привозили з Південної Франції та Італії.

Дерибасівська відома так само широко, як Хрещатик у Києві, Невський проспект у Санкт-Петербурзі. Її архітектурний вигляд склався в XVIII – XIX століттях в результаті оригінального змішання російського класицизму і модерну. До речі, саме в Одесі, одній з перших в Європі, утвердився стиль модерн. У ньому використовувалися нові техніко-конструктивні засоби та вільне планування для додання будівлям індивідуальної виразності.

Популярність вулиці принесли письменники, які розповіли про неї в багатьох своїх творах. У різний час про неї писали Іван Нечуй-Левицький, Олександр Купрін, Максим Рильський, Юрій Смолич, Іван Бунін, Валентин Катаєв, Ісаак Бабель, Олексій Толстой і інші.

Але перш за все її минуле невіддільне від імені Олександра Пушкіна. Коли ця вулиця називалася ще Гімназська, поет оселився на ній. Там розміщувалася ресторація Сезара Оттона, де Олександр Пушкін любив проводити своє дозвілля в колі друзів. Недалеко йому було і до канцелярії генерал-губернатора графа М. Воронцова, де опальний поет числився архіваріусом.

На Дерибасівській жив польський поет Адам Міцкевич, а пізніше – засновник періодичної системи елементів російський хімік Дмитро Менделєєв. Дизайнери розробили проект оновлення Дерибасівської. Знайшов «друге дихання» «Кіно-Уточ-Кіно», відкритий в 1913 році. Одесита Сергія Уточкіна сучасники називали «академіком спорту». Він безстрашно піднімався в небо на повітряній кулі і літаках, ставив рекорди швидкості на автомобілях і вітрильних яхтах. Але літак Уточкіна зазнав аварії, і через важкі травми він перестав брати участь в змаганнях, мав потребу в коштах. Тоді його брати Леонід і Микола відкрили для його матеріальної підтримки ілюзіон «Кіно-Уточ-Кіно».

Пам’ятник Уточкіну

В архітектурі вулиці чільне місце займає торговий комплекс «Пасаж» під скляним дахом, прикрашеним безліччю скульптурних груп. Стиль модерн яскраво представлений корпусом багатоповерховим, на ті часи, готеля «Велика Московська». Змінився зовнішній вигляд Дерибасівської, яка завжди виконувала роль торгового центру міста. З’явилися нові магазини, ресторани і кафе, прикрашені сучасними вітринами. В ознаменування знаменитого роману І. Ільфа і Є. Петрова біля нового кафе-бару «Воронцов» одесити поставили 12-й стілець.

Міський сад облюбували художники, які виставляють свої твори під віковими деревами. Туристи можуть тут замовити свій портрет, придбати етюд з одеським пейзажем на пам’ять про незвичайне місто біля моря. Біля пам’ятника знаменитому одеситу Леоніду Утьосову через автомат-програвач можна замовити і прослухати пісні популярного естрадного співака недавнього минулого.

Вулиця продовжує упорядковуватися разом з прилеглою до неї Грецькою площею. Здійснюється проект перебудови цієї старовинної площі, яка виконувала колись роль комерційного центру міста.

Основа нового архітектурного ансамблю Грецької площі – так званий «круглий дім». У цьому семиповерховому торгово-громадському центрі розмістяться 58 офісів і супермаркетів, магазини і ресторани. Всередині багато місця буде віддано відвідувачам для прогулянок і відпочинку. Внутрішні дворики зв’яжуть переходи і містки. На верхні поверхи туристів доставлять ліфти з оглядовими панорамними стеклами.

Вулиця Грецька

На самому початку Дерибасівської над схилом розташувався Палац графа І. Вітта. Нині в ньому міститься адміністрація Чорноморського пароплавства.

Паралельно Дерибасівській йде інша відома вулиця – Ланжеронівська. Вона названа на честь генерал-губернатора Новоросійського краю графа А. Ланжерона, який зробив багато для процвітання міста. Саме при ньому запрацював режим “порто-франко».

– Я зворушений вірністю одеситів пам’яті графа Олександра Ланжерона, незважаючи на те, що пройшло майже два століття, – сказав його нащадок, 75-річний бізнесмен з Парижа Роже Ланжерон після відвідування вулиці Ланжеронівській і міста на запрошення одеської мерії.

На початку Ланжероновской розташований садибний комплекс Палацу Гагаріна, побудований архітектором Л. Оттоном, В розкішних залах розміщені експонати Літературного музею Одеси. Трохи вище виділяється оригінальною формою будівля Археологічного музею. Відомий одеський архітектор Ф. Гонсіоровський побудував його у вигляді античного храму, увінчаного, емблемою Медузи Горгони.

Поруч розташована будівля колишнього Англійського клубу, в якому розмістився Музей морського флоту України. Цей пам’ятник архітектури ХІХ століття разом зі знаменитою одеською оперою, затишним сквером «Пале-Рояль» і рестораном «Моцарт», побудованим недавно, формує Театральну площу.

Романтичне фарбування Одесі надають також численні храми. Успенська церква на вулиці Преображенській нагадує московські храми ХVII століття. На вулиці Пушкінській відреставрований Іллінський собор. Його почали будувати в 1895 році з каменю, привезеного з Константинополя. Для цього в Греції в Новому Афоні була сформована чернеча бригада, яка на монастирському бригу «Святий пророк Ілля» доставила до Одеси цей будівельний камінь.

За збереженими кресленнями відновлюється кафедральний. Спасо-Преображенський собор, закладений в 1795 році. Побудований в строгому ампірному стилі, собор реконструювався, а потім, в 30-і роки, був зруйнований войовничими атеїстами.

Місцем паломництва гостей і одеситів став будинок № 13 на вулиці Пушкінській (колишньої Італійської). Це єдина збережена будівля з тих готелів, в яких жив Олександр Пушкін під час свого південного посилання. В будинку знаходиться музей-квартира поета. Біля входу встановлено меморіальну дошку і барельєф, пам’ятник Олександру Пушкіну на повний зріст.

Вражають своєю колоритною зовнішністю багато будинків і вулиці. І серед них – Маразліевская, названа на честь міського голови Григорія Маразлі. Він доклав зусиль для рідного міста, але особливо прославився «Золотим правилом Маразлі». Будучи багатим меценатом, Григорій Григорович віддавав свої земельні ділянки уздовж моря під забудову на пільгових умовах, але з однією вимогою: кожен новий будинок не повинен бути схожим на інші будинки, архітектура будівель не повинна повторюватися. Цьому чудовому правилу одесити зобов’язані тим, що вулиця Маразлієвська, що виросла уздовж центрального приморського парку, до сих пір вражає красою і оригінальністю. `

Будинок М. Д. Лукацького в Одесі. Кут Маразліївській і Барятинського пров. Фото в «Зодчий». 1903 р

Одесити завжди любили театр. Це знайшло відображення в образі театральних будівель. На початку минулого століття на вулиці Пастера було зведено будівлю в стилі пізнього ренесансу, в якому розміщується Український музично-драматичний театр ім. В. Василька.

У стилі пізнього модерну споруджено будинок Російського театру на вулиці Грецькій. У 1910-1912 роках він був повністю реконструйований, в декоративному оздобленні використані мотиви зодчества російського ампіру початку XIX століття.

Крім українців і росіян значну частину населення міста становили вихідці з Балкан і країн Західної Європи. Це відображено в назвах вулиць: Грецька, Польська, Єврейська, Болгарська, Велика і Мала Арнаутська та інших. Молдаванкою став іменуватися цілий район міста. Нині в Одесі проживають представники понад ста національностей.

Казковий палац з «Тисячі і однієї ночі» нагадує білосніжний Арабський культурний центр, що виріс недавно на розі Рішельєвської та Великої Арнаутської. У місті живуть близько восьми тисяч арабів, і їх культурний центр – це Стародавній Схід, помножений на новітні будівельні та інформаційні технології.

«Світ речей і все, що нас оточує, нас виховує», – кажуть архітектори. Вершиною зодчества, виховує високий естетичний смак, стало знаменита будівля нового Міського театру, нині – Одеського академічного театру опери і балету. Побудовано його за проектом видатних австрійських архітекторів з Відня Ф. Фельнера і Г. Гельмера в 1884-1987 роках. Звели його українські та російські майстри всього за три роки під наглядом одеських архітекторів Ф. Гонсіоровського, А. Бернардацці, Ю. Дмитренко.

В архітектурі, як і в музиці, є поняття «домінанта», що означає чільну ідею, найважливішу складову частину твору. Роль домінанти в історико-архітектурному центрі «Стара Одеса» виконує незвичайне по красі форм будівлю Одеського державного академічного театру опери та балету. Воно «звучить» яскраво і виразно в застиглу музику навколишньої архітектури!

Джерело: книга «Відроджуємо театр казки», рік 2003

Автор И. Волощук, Ю. Михалюк, В. Снисаренко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Комментировать