Про час і про себе

… Поет казав – людей нецікавих на світі немає. І порівняв Їхні долі – з історіями планет. У кожної все особливе, своє, і немає планет, схожих на неї. І проте ж, таке життя під Місяцем і Сонцем, що серед нас є і ті, хто викликають у багатьох особливий інтерес, привертають увагу земляків і сучасників. І отже,   більш ніж цікаві. У свідомості простих смертних вони присутні, як відомі люди. Це інтерв’ю ми пропонуємо читацькій увазі у рубриці «Життя відомих людей».

У гостях редакції нашого журналу побував Народний артист України Олег Філімонов. Ось така вийшла з ним бесіда у журналіста К. Каневського.

 

– Олег Миколайович, деякі  моменти  твоєї біографії, до речі-то, доступні всім, хто цікавиться і без нас. І все ж, погодься, ці етапи  особливо переконливі, так би мовити, з першоджерела.

– Ну дійсно,  це діло в цілому досить відоме. Народився я у 1952 році, ще за часів Сталіна, у місті Миколаєві. Скоро буде 69 років. Походження? Батько і мати – вчителі, тато історик, мама філолог. Виховувала мене бабуся, тому що батьки працювали, а бабуся мене підіймала. Я швидко почав читати, і у віці 6 років мене віддали до школи, тому що вже всіх замучив вдома. Батьки працювали у школі, але шестирічних дітей до школи не брали тоді. Директор сказав: «Давайте спробуємо. Якщо зможе вчитися – залишимо, ні – на наступний рік прийде». Навчався я дуже добре і мене залишили у школі. Через 10 років я закінчив школу успішно.

– Можна резюмувати так: з інтелігентів – молодший сучасник Сталіна.

– Так-Так. Приблизно так. А далі була спроба вступити до одеського університету, куди я не потрапив з першого разу, хоча був дуже пристойно готовий. Мене підвалили на творі. Я спробував розібратися, але мені так на руки і не видали твір, хоча я писав добре. Поставили трійку… Не вистачило для вступу кількох балів. Але у силу того, що до я школи пішов раніше, ніж звичайно, у мене був рік запасний – мені не потрібно було в армію йти і я рік пропрацював лаборантом у школі. Чесно кажучи, якби я на наступний рік не вступив до ВНЗ, було б прикро. Я дуже добре знав англійську мову на момент вступу, займався три роки додатково з викладачем. І закінчив Миколаївську 22-у школу з поглибленим знанням англійської мови. У нас була програма у школі, де англійською були історія, географія, зарубіжна література, технічний переклад був. Кожен день був обов’язковий урок англійської мови. Я всю Агату Крісті англійською перечитав тоді.

Але, оскільки мама була філологом, я був добре підготовлений. Міг лівою рукою і правою рукою писати. Цей рік я максимально використав, продовжував займатися і готуватися, і до того ж я працював у школі лаборантом і паралельно… грав у ресторані на саксофоні і співав пісні. Так заробляв свої перші гроші.

– З саксофоном було навчання  чи  самодіяльність?

– Самодіяльність була. У дев’ятому класі до нас прийшов хлопець, який добре грав і зібрав нас у духовий оркестр. Купили іоніку, барабани, гітару. Так ми зібрали півджазовий біт колектив. А так, як школа була з ухилом англійської, ми на цьому прокотили. Співали англійською, французькою мовами. Ідеологічно це було тоді не дуже, але тим не менше нам вдалося прокладати доріжку під цю справу. Ми займали пристойні місця на конкурсах, на фестивалях.

– Тоді вже не боролися з саксофонами та іншими атрибутами із заходу? Застав цей час?

– Так, це був кінець 60-тих, ми прокотили це все під хрущовську відлигу.

– Пригадую гасло над входом до Парку Шевченка: «У нашому парку є закон, вхід стилягам заборонений». І були зображені «Стиляги: брючки- «дудочки», скоринки на мікропорочці і цей самий саксофон. Підпис пам’ятаю: «Жора – трубопрокатник на саксофоні». А чому саме – в університет? Як пав вибір?

– У Миколаєві було два вищих навчальних заклади: педагогічний інститут і кораблебудівний інститут «корабелка». Загалом я і туди, і туди міг вступити. Але мене весь час привертала англійська мова, зарубіжна філологія. Мені дуже хотілося вступити на факультет іноземних мов. Я всерйоз думав йти у науку, це дуже приваблювало.

Власне, у мене все вийшло за підсумком. Я закінчив університет, відслужив в армії. Повернувся, так би мовити, з лав. І мене тут же взяли на роботу викладачем без другого слова. Це – звичайно, так, у двох словах.

Найближчим університетом був Одеський університет Мечнікова. Моя дорога йшла саме по іноземній мові. Там були могутні викладачі, викладали всесвітньо відомі «кити»: професор Корсаков – граматика, Кухаренко, – стилістика, Нушикян. – фонетика. За їх підручниками займаються за кордоном. І це була дійсно дуже хороша освіта і дуже престижна. Нас по-справжньому вчили. Ті, хто хотіли вчитися – виходили звідти, звичайно, добре підготовленими. Я особисто був іменний стипендіат.

– Зазвичай студенти з провінції жили в Одесі у родичів, або у гуртожитку, або знімали куточок. Як у тебе вийшло?

– Мене батьки не пустили у гуртожиток. Сказали, що мені там – шкідливо,   вони знали, що я любив погуляти, повеселитися. Тому зняли мені закут в одній з квартир на вулиці Тираспольській, біля тютюнової фабрики у дворі. Це була крихітна кімнатка, у якій я сусідував ще з одним хлопцем. У нас було по розкладачці і маленький столик, за яким можна було займатися, гвоздики у стіні, на яких висіли речі. Умивальник, кухня. Не було ванної, а туалет був у дворі. Розумієш, яку бойову школу я пройшов. Перші 2 роки я там ще з Льошею, він в інституті Зв’язку навчався. Через 2 роки мені знайшли на Жуковського дійсно хорошу квартиру, де у мене була окрема невелика кімната. Дочка господині цієї квартири вступила до музичного училища у Миколаїв, і мої батьки оплачували їй житло, а я жив у її кімнаті. Ми потім міцно здружилися, вона стала моєю подругою на все життя. Їй було 15, мені 17 тоді. Зараз вона в Америці живе. На п’ятому курсі я вже одружився і переїхав на Гоголя. Так я поступово переміщався, починав на Косвенній, на Молдаванці, потім Тираспольська, потім Пушкінська і Гоголя.

– Судячи з усього, це було серйозне навчання, цілеспрямоване, але не одним навчанням все-таки жив тоді Олег Філімонов. Так?

– Ні, звичайно. Хоча, навчання займало дуже велику частину часу, тому що я реально добре вчився. Мені було дуже цікаво цим займатися. Ще була самодіяльність звичайно, гра у колективі Optional Music Band. Ми самі писали музику, слова англійською мовою. Дівчата вже пішли, всі ці справи. Багато різного цікавого. Ставили вистави у Чичельницькому клубі і на факультеті. Мій випуск ще навчався на Пастера 42, знамените місце, де Пушкін бував. Там був наш факультет, потім ми перейшли на гуманітарний факультет на Французький бульвар.

– Там КВНом запахло тоді?

– Коли я вчився, практично не було КВНу. Але у нас були капусники знамениті. Туди неможливо було потрапити, люди на вікнах висіли. Вони були дуже живі, дуже гострі на той момент. Це все було дуже круто. Я активно брав участь, Сергій Рядченко, нині відомі письменник, Мишка Єщенко (відомий перекладач у Сан-Франциско живе), Женя Коненкін, Олег Лямцев.

– Пам’ятаю таких. Співучі гітаристи. Вони ще у шістдесят п’ятому були у нас у таборі міськкому комсомолу «Зоряна республіка» у Новій Дофінівці. Веселі хлопці були. Називали свою групу ПаДеДе. А потім ми дізналися розшифровку: «Пий до дна», довго сміялися …

– Це зірки факультету були. Люди, які читали все. У нас була якась вольниця на факультеті, дуже розкута, вільна. Ми могли накрити «галявину», якщо у когось день народження зі студентів в аудиторії, і запросити декана. І вони заходили. Була декан Марта Василівна – сувора жінка, ми її всі боялися, але ось могли зайти, запросити трохи посидіти. Вони з нами сиділи, випивали, розмовляли.

Пам’ятаю Кухаренко,  перша повернулася з Америки і привезла рок-оперу Jesus Christ Superstar і замість лекції ми її слухали. На той момент, 72-й рік – це все було дуже здорово.

– Не всі ж могли залишитися після закінчення ВНЗ працювати викладачем. Як у тебе це вийшло?

– Я особисто хотів працювати в університеті. Я розумів свій рівень мови, він міг мені дозволити спокійно працювати. Я займався активно науковою роботою і у принципі диплом, який я захищав, він вилився у главу дисертації згодом. У мене все це легко йшло і при розподілі я був першим у списках. Я підписав стаціонарну цільову аспірантуру на розподілі. Ректор запитав чи не хочу я працювати в університеті, але, я сказав, що хочу закінчити дипломну роботу, і після цього викладати. І тут…

Через місяць я отримав повістку до військкомату. Я пішов до ректора, але він сказав, що міністерство оборони важливіше, ніж міністерство освіти. І мене благополучно призвали до армії. У нас була військова кафедра і я був в офіцерському званні на той момент вже як два роки.

В армії я незабаром отримав звання старшого лейтенанта і став командиром мотопіхотного взводу. У процесі служби мене відрядили до розвідуправління і я сидів там на вухах у свій час – слухали НАТО, становили оперативні зведення для командування. Потім я став комсоргом, перейшов на політроботу. Минуло два покладених для служби року і я повернувся до університету на роботу.

– Як далі вирішувалося питання про науку і пристосування?

– Два роки було втрачено. Я писав наукову роботу, керівником була професор Кухаренко, вже згадана – чудовий вчений і прекрасна людина. Але … Це вічне «Але»: справа загальмувалася, так як вже була у мене сім’я, з’явилася дитина і потрібно було заробляти гроші. Слава Богу у мене було кілька спеціальностей, перша – англійська мова. Тоді якраз почався від’їзд з СРСР за кордон і багатьом потрібна була мова. Так я давав уроки – приватні. А у вихідні я грав у ресторанах, на весіллях і т.д. Заробляв я не погано, а часу писати не залишалося. Коли ми одружилися з другою дружиною, вона створила мені умови людські і я зміг закінчити свою роботу. У цьому мені допомогла і завідувачка кафедрою Емма Нушикян, чудова жінка і професіонал. Я пояснив їй, що мені потрібно звалити з Одеси, щоб закінчити роботу. І вона відправила мене на курси підвищення кваліфікації до Львова, де я все благополучно закінчив. А потім повернувся і після творчої відпустки успішно захистив кандидатську.

– Олег Філімонов – людина творча, що більш ніж очевидно. Якісь передчуття були тоді, на початку навчання, служби, науки, педагогіки – що-небудь підказувало, що ти будеш заслуженим і народним артистом? Щось ось таке проскакувало, передбачалося, або і близько не було?

– Ні, ти знаєш, до початку дев’яностих я дуже серйозно до навчання, до наукової роботи, до викладацької діяльності ставився. І почав писати докторську і навіть пішов у докторантуру, щоб дисертацію дописати. Я більш ніж серйозно цим всім займався, вважав це своєю життєвою дорогою …

– Ось: була у людини стезя, своя, вільно обрана до душі, шановна у світі. І що ж тебе збило з пантелику?

– Життя. Мене збили суворі реалії нашого часу. Я поясню, наприклад, як говорив мій знайомий на силомірі і динамометрі. Як це все вийшло – КВН. Я ще був доцентом. Все ще було попереду у планети всієї.

Ми зіграли у КВН. Ну, успіх був просто колосальний, ступінь популярності просто зашкалювала. Нинішні зірки не можуть зрівнятися з нами за ступенем впізнання та популярності. На центральному ТБ пройшла гра з нашою участю і на наступний ранок ми прокинулися знаменитостями. Левінзон Яшка, я, Ігор Лосинський, Шева, нас було 5-6 чоловік. По місту неможливо було ходити, у трамваї неможливо було проїхати спокійно. Коли закінчився сезон у Валерія Ісаковича Хаїта, з’явилася ідея нас зібрати у якийсь мобільний концертний колектив, так ми вирішили спробувати. Зробили першу програму, яка називалася «КВН розкриває секрети», яка показувала те, що не увійшло до телепрограми, те що повирізали з цензурних міркувань. Епоха вже була інша і багато дозволялося.

Так колектив почав їздити і заробляти гроші. І у мене стався перелом у свідомості після перших гастролей наших активних Тюмень, Сургут. Ми полетіли на 10 днів і за 10 днів я привіз 10000 рублів. А зарплата доцентська у місяць була 320-370 рублів. А я ще був наївний і заплатив з цієї суми партвнески. Коли якась жінка побачила – з якої суми я плачу відсоток, вона втратила свідомість практично. Ось такий чесний був.

Тоді відбувся певний перелом. Хоча і моя зарплата була пристойною за радянськими мірками. Але це була дуже велика сума. І так потім почалися гастролі. П’ять днів і п’ять тисяч рублів. Потім такі гастролі.

Переоцінка відбувається дуже швидко. Ну, так престижно працювати в університеті професором, мати наукове звання, вчену ступінь, все це дуже добре. Але як це повинно поєднуватися з життєвими певними поняттями. І я ніби теж кайлом не махаю, не розвантажую вагони. Мені квіти дарують, я у смокінгу, я у метелику, чистий. Ну так смішиш, веселих людей, на кшталт якесь клоунство. Але, з іншого боку люди чесно платять гроші, ти їх не вкрав, і податки платиш.

– І ти весь  цей час ще працював на кафедрі?

– Так, я працював на кафедрі і на сцені одночасно, і це тривало до 1992 року.

Перший раз мене викликало керівництво факультету, коли хтось йому сказав, що мене бачили на даху Морвокзалу, де я грав на саксофоні і співав пісню англійською мовою. І він каже: «Олег Миколайович, ну ось до мене дійшли чутки, що ви у ресторанах граєте». Я кажу – це не чутки, а абсолютна правда. Він: «Ну як же …». Я кажу, якщо, припустимо, я грав би на гобої після занять, або після університету йшов і грав на скрипці у філармонійному камерному оркестрі. Це ж нормально буде. У чому одне відрізняється від іншого? Мені потрібно заробляти гроші, у мене дружина, дитина. Мені ніхто не може допомогти. Батьки вчителі. Навпаки я повинен їм допомагати. Я вважаю, що я нічого непристойного не роблю. Ну, ми домовилися, що я пройду захист і з ресторанами буде покінчено. Це був перший візит.

А другий був візит, коли почалися гастролі. Але я дійсно був відсутній періодично. У четвер після занять я міг поїхати і п’ятницю, суботу неділю працювати. Так як я міг собі дозволити літак, то спокійно через 2 години міг бути практично у будь-якому місті. Ну і я, звичайно, знаходив вихід, привозив дамам всякі духи, колготки, прикраси, щоб якось підбадьорити колектив.

– Але, настав момент, коли довелося все-таки робити вибір?

– Так, він наступив з активною появою телебачення у моєму житті. Коли Алік Тарасуль придумав цю програму і почали її знімати. У цей час я перебував у докторантурі, дописував докторську. У мене вже був досить великий бізнес на той момент, і я зрозумів, що, напевно, університет потрібно залишити. Єдино що, я нудьгував за роботою в аудиторії, що у мене добре виходило, і студенти мене любили. Навіть темні шари щось починали розуміти. І заочники юридичного факультету навіть. Тому я написав заяву і пішов.

– Це по суті і був перехід від аматорської, студентської самодіяльності до професійної роботи?

– Це була професійна телевізійна робота насправді. Вона була пристойно оцінена. Номінація «Золотий Остап», номінація Теффі, Телетріумф. У нашому телевізійному колі отримати такий набір нагород досить солідно і тим більше в одному жанрі достатньо складно. У мене велика золота медаль – «Найбільший телеведучий України». У цій роботі були досягнуті певні відомі висоти, певні нагороди за придуманий новий телевізійний формат.

Програма була розважальна, напівпародійна і виходила ні багато, ні мало … майже 16 років у щотижневому режимі. На Першому каналі, на ОРТ і потім на телеканалі Інтер близько 10 років! По-радянськи кажучи, це – скільки ж п’ятирічок!

– Ти посеред вже налагодженої, визначеного життя, раптом звалив на себе повсякденну необхідність – стільки всього перелопатити, ролей, текстів, мізансцен, внутрішні і зовнішні малюнки ролей, система  Станіславського, яку до сих пір нікому з кіношників і театралів, я підозрюю,  не зрозумілі, міміка, жест, пластика, сценрух. Ти ніколи у серцях не говорив собі: “Воно міні треба? і т.д”

– Всяко було, що б програма приносила якісь гроші, вона повинна бути строго технологічно знятою, особливо що активізувалося останні роки. Неможливо знімати одну програму 5 днів. Не рентабельно. Сьогодні одна локація, наприклад, 4 програми, завтра друга локація – 5 програм, потім все підводки, потім всі введення, після всі анекдоти. Знімальний процес планується за структурою програми.

Це насправді дуже складна робота. Багато хто думають, що це встав пожартував і все. Такі люди нічого не розуміють у такій роботі. 12 робочих днів йдуть зйомки циклу тримісячного, тобто близько 12-13%. Зміна 11-12 годин, той час, коли ти змушений перебувати на майданчику. До того ж, у нас не було павільйонів студійних, ми орендували приміщення, яке не опалювалося взимку і не охолоджувалося влітку. Щоб було велике, високі стелі щоб були, світло денне. Взимку на майданчику там, де світ стоїть +15, а за межами світлової плями +10, і ти граєш цю маленьку Марію Кончиту, яка ніяк не може вийти заміж, їй 50 років і Родріго не робить їй пропозицію… і все як в африканській савані. А за межами така морозилка… А потім по п’ять перегриміровок …

Це настільки важка була робота, що у мене бували випадки, про які глядач не знає. Коли на майданчику почав, пардон, відмовляти шлунок, був гострий напад панкреатиту і на машині швидкої завезли, встигли, і нічого не порвалася… Все це так просто не дається. Хоча якщо порівнювати роботу телевізійну і робота театральну, вона істотно простіше, тому що там є варіант дублів, є варіант коригування режисури.

-Ну, а не шкода було тих сил і часу, які вклав в Університет? Знаєш, один приятель – дворазовий чемпіон СРСР з боксу після всього влаштувався газ розвозити у балонах. Я його запитав: «Не шкодуєш, що на таку роботу влаштувався, ти ж був такий боксер…». Він сказав, шкодую, що я з самого початку, замість боксу цим не став займатися. Зовсім інший дохід за добу. Все-таки значна частина життя, крові і поту вкладені в освіту. Тобі не шкода?

– В англійців є прислів’я, що плакати над розлитим молоком немає абсолютно ніякого сенсу, його не добереш і не вип’єш. Життя – це те що тобі дається і головне його максимально прожити так, як би тобі цього хотілося. У мене це вийшло, я вважаю. Я займався тим що мені цікаво і продовжую займатися зараз.

Чому я не почав з дитинства займатися сценою і акторською майстерністю, чорт його знає. Не уявляв навіть якось, хоча у мене завжди були задатки. Я з легкістю виходив на сцену. Я дуже вдячний хлопцям за те, що вони спонукали мене до театральної сцени. Це адреналін, це реальний сплеск емоційний.

– Величезний пласт навчання довелося пройти. Що з пройденого все-таки корисним стало у новому житті і професії?

– Звичка виходити до аудиторії, тримати увагу. Я читав лекції курсів по сто чоловік. Звичайно, щоб змусити їх слухати, необхідно володіти навичками змусити мене дійсно почути, коли муха летить, настільки уважно слухали. Може бути якісь артистичні задатки дозволяли. Я легко міг на лекції взяти гітару і щось заспівати. Бітлз, наприклад, і все відносилося до теми уроку. На це не всі здатні.

– А як деканат до цього ставився?

– Дуже нормально. Був випадок коли-то, якийсь куратор по комітетській лінії приходив і хотів зробити мені втик що я на занятті пісні англійською мовою співаю. Ну я сказав, що можу не грати, а вірші розповісти… Я ж не антирадянщину якусь співаю. Це всесвітньо відомий гурт, все по темі.

– Врешті-решт, банально, але неминуче – творчі плани?

– Про це дуже складно говорити зараз, тому що насправді ця пандемія практично наламала все що було задумано, всю роботу. Це жахливо. Я говорив з київськими хлопцями з «Кварталу-95», з нашими продюсерами, які займаються прокатом – за скромними підрахунками пройде не менше року, щоб галузь знову запрацювала. Не вийшла на якісь показники, а почала працювати, щоб люди стали купувати квитки до театру і прийшли на виставу. Я не кажу про те, що кінотеатри доводиться закрити. Я не кажу про те, що держава не допомагає. Взагалі ніяких передумов навіть у цьому плані. Ця індустрія театральна практично закінчується.

У нас було у планах до кінця минулого року випустити спектакль і ми почали вже працювати над ним «Поїзд Одеса-тато». Продовження вистави «Поїзд Одеса-мама». Це кращий спектакль України протягом 5 років, судячи з критики, яку ми маємо. Звичайно пандемія все наламала.

Вистава «Зроблено в Одесі», де я з Яшей Левінзоном граємо двох одеситів, які дочок привезли до Одеси народжувати дітей з Америки та Ізраїлю щоб онуки були одеситами. Теплий, смішний спектакль. Нам вдалося його показати в Одесі, у Харкові і Києві, до початку пандемії. Багато запитів і пропозицій привезти виставу в інші міста і за кордон. Наскільки у людей любов до Одеси. У нас був розписаний графік гастролей на рік вперед, включаючи Австралію, Німеччину, Ізраїль. Все це, пардон, накрилося.

– Що ж, утішимося тим, Як кажуть близькі твоєму серцю англійці – чи варто шкодувати, про те, що зроблено, а за таку бесіду – спасибі. І все ж, все, ж, все ж – удачі, незважаючи ні на що !!

– Дякуємо. Щасливо, Кім. Радий був тебе бачити і чути …

 

Автор Кім Каневський

Telegram канал:  https://t.me/lnvistnik
Пошта редакції:  info@lnvistnik.com.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Комментировать