Невідома психологія

Безвиборне управління долею. Доктрина фатуму

Ця стаття не представляє закінчену роботу, а лише описує сигнал щодо початку наукової розробки в даному напрямку на стику філософії, психології та соціології. Польове дослідження проводиться академіком О.В. Мальцевим і його експедиційним корпусом у грудні на півдні Італії. А в 2020 році планується повне оформлення концепції «Доля без вибору» в науковий напрям – з фундаментальною базою з п’яти книг. Чотири з них будуть містити докази, а п’ята зведе все воєдино.

Леопольд Сонді – засновник судьбопсихології, один з трьох «китів», на яких стоїть глибинна психологія. Людина, який зібрав Юнга і Фрейда на одну сцену. Психолог, мабуть, самий великий і, як це не парадоксально, самий невідомий. Втім, популярність, публічність, слава – завжди питання біографічних колізій, ситуацій, обставин і такого своєрідного чинника, як «замовники».

Неспроста сказав поет –

Популярність шумна і мінлива,

За природою вона така,

Тільки слава – надійна жінка,

Але вона не дружина, а вдова.

Нерідко після смерті великих, родичі і друзі публікують у вигляді повного зібрання творів все їх дослідження, створені «в стіл». Але ніхто не став публікувати праці Сонді навіть після його відходу з життя, вони залишилися невідомі, весь архів належить німецькій гілці мальтійського ордена госпітальєрів, який розташований в Цюріху.

Найбільше досягнення Сонді – концепція керованої (або вільної) долі. Він сказав, що вибір створює долю: ми можемо обирати собі смерть, хворобу, роботу, друга і т.д.- вибори людини строго визначені його «спонуканнями». З них геніальний вчений створив тест, яким сьогодні широко користуються кримінологи і звичайні психологи для встановлення фактів, які сталися з людиною в минулому і, цілком можливо, стануться в майбутньому, тому що так званий «задній план долі» показує і минуле, і майбутнє одночасно . Однак, багато років вивчаючи спадщину великого цюріхця, український вчений, доктор філософії, академік Олег Вікторович Мальцев прийшов до висновку: концепція Сонді не повна. Адже ми залежні не тільки від тих речей, які можемо обирати. Є речі, міркував він, які ми обирати не можемо, від свого батька до людини, який нас, як варіант, вб’є. Про ці безвиборні категорії в долі ніхто з психологів не говорить – хоча ними щедро наповнена на вся світова література і філософія: провидіння, рок, доля, фатум. Все те, на що впливати ми не можемо.

           «Ми в Експедиційнийному корпусі за допомогою фотоапарата довели, що така категорія, як фатум, чудово управляється і вирішується певного роду людьми: є вони, ці люди, які над нею владні , – каже академік Мальцев. – Хоча все інше людство перебуває в стані долі без вибору».

По суті, коли ми зустрінемося з долею віч-на-віч, від нашого рівня підготовки буде залежати, впораємося ми з нею чи ні. Але як, власне, «підготуватися»? Як нам знати спонукання людини (а в концепції Мальцева мова йде поки лише про окремі індивіди, не про державу, наприклад, або організації), якщо ми не знаємо навіть про його існування? Як ми даємо право людям, про яких можемо нічого не знати, чи вони відомі, але ми не маємо з ними прямого тісного контакту, змінювати нашу долю до невпізнання, знущатися над нашим буттям?

Почнемо разом з Олегом Мальцевим поетапне логічне міркування на цю тему. Припустимо, живе поруч з нами в сусідній квартирі людина. Нічого особливо ми про неї не знаємо, живе і живе. А якось увечері йому приходить в голову викинути важку пляшку з-під шампанського зі свого вікна, вона потрапляє нам в голову і ми вмираємо. Фатум?

«Будемо вважати, що це збіг обставин, але нам недовго залишилося так вважати», – зауважує Олег Вікторович.

Або навпаки, у вас фатальне захворювання, ніхто не береться оперувати – і ось раптово знаходиться в іншому місті хірург, який вас рятує. Категорій таких людей, які можуть фатально вплинути на долю людини, всього вісім. Ці люди непрогнозовані і існують поза вашої згоди. Хто ж це?

  1. Кат
  2. Ідіот, який хоче вас вбити при абсурдному збігу обставин – наприклад, в гостях на вечірці, приревнувавши по п’яні дружину
  3. Той, чия куля-дура потрапить в вас на війні
  4. Конкурент, який починає вам шкодити через заздрощі
  5. Родич
  6. Донощик
  7. Поліцейський
  8. Священик

Ключовий параметр дослідження – «ти не можеш обирати». Будь-яка з категорій без відома людини змінює його долю, як заманеться. І людина змушена або відразу померти, або борсатися в цих мережах, понівечений навічно. Результатом дослідження стануть наукові праці, які повністю описують явище і пропонують методи розв’язання задачі на певній прототипологічній вибірці.

Наведемо приклад. Знаменитий розвідник Яків Серебрянський був засуджений до смертної кари, очікував розстрілу в Лефортово, а помер від інфаркту в кабінеті Генпрокурора багато років по тому. Як в народі кажуть, «кому судилося бути повішеним, той не потоне». Академік Мальцев звертає нашу увагу ось на що: завжди фатальна спроба – тільки спроба, вона не фатум сам по собі. Ви можете прибрати голову з-під пляшки. Саме спроба реалізується в цей фатум, але він не неминучий. Хтось намагається щось з вами зробити, але не завжди це виходить.

У пошуках прототипу, який би найбільш повним чином відповідав би предмету дослідження, О.В. Мальцев прийшов до того, що це персонаж, пов’язаний зі стратегічною агентурною розвідкою, на зразок Штірліца. Але, каже він, персонаж цей соціально недоступний. Людина не може прийти в розвідшколу і сказати: знаєте, я хочу пройти у вас курс, але не для того, щоб працювати за фахом, а щоб з мого життя зник фатум.

«Я довго ламав голову над тим, як же мені вивчати цей прототип, поки не прийшов до думки, що, по суті, розвідник – це злочинець. Якщо ми візьмемо російську кримінальну традицію, то побачимо, що вона ніяк не відрізняється від нашої військової традиції. У розвідку нікого, крім злочинців, не беруть! Це класифікаційна ознака відбору: готовий ти скоювати злочини чи ні, тому що нічого, крім злочинів, тобі здійснювати не доведеться», – розповів академік.

І нехай підручники спецслужб ми читати не можемо, але зате є книги кримінологів, які вивчали і російську, і південно-італійську, і африканську, і мексиканську, і техаську, і нью-йоркську кримінальні традиції. Їх можна активно досліджувати самостійно. Вчений-кримінолог, який активно вивчає кримінальні традиції, освоює їх методи, навички і вбирає весь досвід, симбіоз традицій, щоб максимально убезпечити себе від фатальних спроб – ось, на думку Олега Мальцева, приклад самої захищеної в житті людини.

Адже вразливим місцем навіть боса мафії є ​​його кримінальна діяльність. Йому потрібно скоювати злочини, щоб заробляти гроші. А якщо виключити кримінал? Замінити цю діяльність некримінальними професіями? Власне, італійська мафія і пішла по такому шляху. 80% її членів вже не роблять видимих ​​злочинів. Вони бізнесмени, судді, адвокати – і тільки знизу існує пояс «бойовиків», які за їхнім наказом знищать будь-кого, хто спробує стати на їхньому шляху. Чим багатіше стає мафія, чим більше їй є що втрачати, тим розумніше стають її представники, вже посилаючи дітей вчитися в Гарвард, Оксфорд, Кембридж та інші елітні навчальні заклади. Все тільки для того, щоб не мати більш ніякого відношення до видимої частини злочинів і, таким чином, знайти найвищий потенціал опірності фатальним спробам, максимально знизити в своєму житті вплив цього фактора.

Академік Мальцев ввів таке поняття, як «коефіцієнт опірності фатальним спробам». Його можна розраховувати за допомогою архетипологічних і прототипологічних систем. До сих пір ніхто навіть такого питання не ставив, а Олег Вікторович взявся розробити методику, яка дозволяє управляти цим коефіцієнтом! Дослідження буде перевірятись і математичними, і евристичними методами, і методами польових досліджень, і культурно-історичними … Результатом стануть чотири монографії, кожна з яких розкриє частину доказів, і п’ята монографія узагальнить їх і перетворить в систему терапії, в цілу технологію – так бачить свою роботу вчений.

В якості епілогу наведемо цікаву гіпотезу, яку висуває Олег Мальцев:

«Досліджуваний феномен, як видно, і є причиною виникнення організованої злочинності. Найімовірніше, наявність постійно існуючих фатальних спроб щодо людей змушувало їх об’єднуватися в чернечі ордени, держави, таємні товариства – організації людей, які намагалися знизити вплив на себе долі, фатуму».

На сьогодні в Європі, якщо ти не входиш в яке-небудь суспільство або навіть орден, ти, прямо скажімо, негідник, недостойна людина. Якщо ти зібрався на вершину політики, якщо ти бізнесмен, забезпечена людина, вчений – мусиш належати до суспільства. Єльські «Черепа», ордена Гейдельберга – все це існує в житті людини вже на стадії університету! Нам залишається активно досліджувати їх досвід убезпечення себе від фатальних спроб і збільшення коефіцієнта опірності. Щоб, при наявності безпомилкових виборів, людина мала б найвищий потенціал умов для реалізації своїх задумів в життя без опору .

Скільки протягом життя у звичайної людини реалізується фатальних спроб? По суті, середньостатистична людина живе в серії фатальних спроб. Кожен день з ним щось відбувається, і вже точно не з волі Божої, а з волі людської. Чи не час задуматись, а чи треба нам жити в режимі цих постійних фатальних спроб – чи можна змінювати, реструктурувати своє життя? Може, щось ми не те вивчаємо, не ті науки, а треба починати вчити якісь інші? Слово – за наукою …

Автор: Дар`я Тарусова

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Комментировать