Реформи та наслідки…

Одна з традицій демократичної преси – подальшій розвиток яскравих, помітних публікацій. Як відгукуються на запропонований читачеві матеріал наш споживач? Особливо це цікаво та переконливо, коли матеріал торкається інтересів значної кількості читачів, автор надрукованого – відомий фахівець. І відгукується на це людина, яка, також, присвячує своє життя проблематиці цього ідейно-тематичного кола. Вашій увазі, шановні друзі, пропонує свої роздуми адвокат Максим Шевченко, експерт відомого проекту «Всі говорять…».

Тихого, на рідкість вільного вечора, звернувшись до одного з найулюбленіших журналів, зустрів на його сторінках нарис – роздуми колеги по цеху, шановної людини Лічмана Леоніда Григоровича стосовно чергової судової реформи в Україні. Прочитавши, все ж таки не втримався та вирішив написати-надіслати  до журналу кільки своїх думок з приводу цього питання.

Моя практика в юридичній професії значно менша,  ніж у Леоніда Григоровича. Однак,  навіть в моєму секторі зору, за час моєї роботи у професії з 2006 року –  про судову реформу мова йде, можно сказати,  безперервно. При чому ці розмови виникають регулярно один раз на 5 років, як раз (чи перед чи після) зміни політичного керівництва держави.

На даний час основна теза реформування судової гілки влади зосередилась на чисельності самих судів як установ,  у зв’язку з адміністративною реформою. Повноважні представники центральної влади на місцях пропонують утворення нових судів в новоутворених районах. При цьому, наприклад, я не зустрічав доступних та зрозумілих і конкретних пояснень – чому пропонуються ті чи інші новоутворення чи ліквідація судів.

Що стосується злиття районних судів у м. Одесі та створення двох замість чотирьох взагалі є не зрозумілим.

Як вірно зазначив Леонід Григорович,  ми до сьогоднішнього дня маємо чинний Указ Президента України № 449/2017 від 29.12.2017 року, яким ліквідовані районі суди Одеси та утворені чотири окружних судів у кожному районі міста. Тобто, маємо юридичний нонсенс, указ є, суди ліквідовані і протягом  вже більш ніж трьох с половиною років відправляють правосуддя.

Одесса – велике місто,  яке дуже не просто пройшло через попереднє реформування судової гілки влади. Чотири райони міста,  в кожному з яких є районний суд: цілком зрозуміле положення речей для людей перш за все, оскільки діяльність судової влади направлена, на сам перед, на захист прав людей та встановлення верховенства права в державі, при цьому така  діяльність повинна бути зрозумілою та доступною для кожного члена суспільства. Прості математичні підрахунки економічної вигоди для бюджету держави у вигляді скорочення декількох посад абсолютно нівелюються витратами які будуть нести люди для простого відвідання суду. Я не зустрічав жодного підрахунку –  скільки державі буде коштувати така перебудова у вигляді злиття судів. Організація роботи, приміщення, адміністрування, керівництво та управляння.

В судовій системі є доволі гарні започаткування у вигляді електронного суду, дистанційної участі у судових засіданнях, електронного документообороту. Однак робота цих дуже важливих та корисних речей, м’яко кажучи –  не досконала, при цьому перелічені речі були започатковані вже не один рік тому і досі не працюють як того вимагає сьогодення. То може,  реформи потрібно не започатковувати, а як раз навпаки – закінчувати,  доводячи до логічного завершення?

Приклади судів, які здійснюють правосуддя на великій адміністративній території,  є в Києві. Наприклад Дарницький районний суд м. Києва. Ця судова установа міститься в двох різних будовах на значній відстані одна від одної, і хоч я не є спеціалістом з організації роботи суду,  однак можу допустити, що це породжує додаткові витрати в тому числі і на логістику,  якщо можна так виразитись. Однак, як адвокат,  який систематично відвідує суди,  можу сказати, що навіть мені необхідно прикладати додаткові зусилля для з’ясування – куди що подавати, куди дзвонити для з’ясування інформації, який суддя де слухає справу. Що ж, в такому випадку,  казати про пересічного громадянина, який сам стикається з необхідністю звернення чи відвідування суду.

Важко зрозуміти – чим саме покращиться робота районних судів в м. Одеса в разі їх злиття між собою. Однак не важко передбачити як вона може погіршитись.

Адвокат Максим Шевченко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Комментировать