Чому одному можна, а іншому ні?

Дон Ієроніма де Карранза і Джордано Бруно. Нарис про двох бунтарів і дві різні долі

У сучасному світі, одне з найулюбленіших занять людини – міркування про справедливість і несправедливість. Скільки раз у своєму житті ви задавалися питанням: Хіба це справедливо?

На питання про справедливість, людині (якщо тільки вона – людина) відповісти досить складно. Одна тільки думка про них, перетворює задумливу людину в людину сумну. Ці питання існували завжди, в усі часи. Дана стаття, як подорож в далеке минуле, яке до сих пір впливає на сьогодення. Її герої відомі по-різному. А деякі читачі дізнаються про них вперше. Конкретніше: Хто ж не чув про Джордано Бруно? А ось ім’я Ієроніма де Карранза навряд чи щось говорить багатьом нашим сучасникам. Перенесемося подумки в XVI століття. Епоха Ренесансу! Її ще називають епохою Відродження, при тому що вона була замішана на крові, інквізиції, зрадах, придворних інтригах. По суті, тільки з парадигми минулого нам стане зрозуміло, чому іноді одному можна, а іншому ні. І скільки таких ситуацій відбувалося не так давно, з тих же законів і причин. Те що ми називаємо роком, фатумом – є повторення.

Як то кажуть: Без уроків минулого, ми не зможемо зрозуміти сьогодення

Повернемося до наших героїв. Я розповім про те, які все-таки різні долі – величних вчених однієї епохи, дона Ієроніма де Карранза і Джордано Бруно .

Їх внесок в науку безперечно великий. Їхні праці фундаментальні для науки і людства в цілому.

Так ким же вони були насправді, на що варто звернути пильну увагу? Дон Ієроніма де Карранза  – лицар, командор лицарського Ордена Ісуса Христа , творець науки фехтування – Дестреза , ключової навички тієї епохи, один з найвідоміших фехтувальників, вчений. Особисто брав участь у війнах, пройшов більше 1 тис. поєдинків, за життя названий святим, його також називали «Світло Істини».

Біографія Карранза в якійсь мірі нагадує історію іншої історичної особистості – Сталіна. Справа в тому, що існує безліч версій біографій як у Карранзи, так і у Сталіна. З цієї причини незрозуміло яка з них відповідає дійсності. Відомо тільки що Карранза: народився в Севільї близько 1539 року. Здобув освіту в університетах Севільї і Саламанки. Лицар Карранза разом з 7-м герцогом Медіна-Сидонія брав участь у вторгненні в Алгарве, частини військової кампанії, яка в кінцевому підсумку привела Філіпа II Іспанського на португальський трон. За заслуги перед Іспанської Короною, Карранза був призначений командором Ордена Ісуса Христа.

Завдяки знаменитому трактату «Філософія зброї» , увійшов в історію, як автор філософської роботи, який вперше вводить на оренду академічних наук науку про фехтування. Написав роботу на стику 8 наук, що в принципі, багатьом сьогоднішнім академічним умам, навряд чи підвладне. Істинна майстерність зброї, створена Карранзой була протилежністю так званому тодішньому фехтуванню, яке він вважав вульгарним набором прийомів, без будь-якої наукової строгості. Трактат, став джерелом іспанської школи фехтування, яке і по сьогодні, практикує як стародавнє або історичне фехтування. Згодом його праця була продовжена іншими видатними майстрами зброї, його послідовниками, такими як дон Луїс Пачеко де Нарваес .

По суті, фехтування розділилося на два етапи, до праці Карранза і після. Слава Карранза в історичному аспекті, як творця цієї науки затьмарила його військові і політичні заслуги.

Наукова робота дона Ієроніма де Карранза відкрила дуже цікаві, я б навіть сказала, неймовірні речі, які творилися в XVI столітті. У них ми бачимо будівельну техніку і літальні апарати, то що було приховано від нашого погляду. Сучасній людині не те щоб в це повірити, навіть складно уявити. Але не вірити дону Ієроніма де Карранза ми не можемо, тому що це світовий гранд, титулований вчений.

Зверніть увагу: у книзі з фехтування він описує порівняльні техніки при будівництві фортець, фортифікаційних розрахунків, літаючих підйомних кранів, діючі прототипи, які використовує армія. І при цьому, в наш час ні на одній картині, ні на одній гравюрі ми не бачимо нічого подібного. Виникає питання: Як в такому випадку, зіставити гравюри, які нам показують і те, що пише дон Ієроніма де Карранза?

Є ще дуже цікавий момент, на який варто звернути увагу, як Карранза розібрався з дворянством, він буквально розніс, втоптав їх у землю! У трактаті «Філософія зброї» , він пише:

Немає дворянського походження – тільки Бог вирішує, хто дворянин, а хто ні. І дворянина від простолюдина відрізнити можна одним дуже простим способом. Простолюдин – ненавидить правду і якщо ти навіть король, і ненавидиш правду – ти простолюдин!

Ви – дворяни, і ваш обов’язок служити государю. А якщо ви не здатні служити государю як годиться, значить ви злочинці государеві і ми вас будемо мучити і стратити. І тому початок всього – ІСТИНА.

Ось так “лікував” він дворянство від недуги. Вважаючи що людина, яка не здатна тримати зброю в руках, який не тренується, не вчиться, не отримує гідну освіту, що не наполягає на науках, а зайнятий тільки грою в кістки і пригніченням своїх підданих – це поганий дворянин і королю Іспанії служити не може. Дон Ієроніма де Карранза розтирав їх у пил, безумовно переслідуючи благі цілі, тому як королю Іспанії повинні служити люди, найвищої якості.

По суті, він вимагав від іспанського дворянства вчинків, подвигів і демонстрації відданості королю і іспанській короні. У мене виникає питання:  Як написавши таку роботу, йому в страшній Іспанії, нічого не було? Адже в період середньовіччя, таке могло привести до чого завгодно, тому що могло торкнутися будь-якого, придворного або будь-якого дворянина. Але Карранза за часів Інквізиції, коли роботи проходили жорстоку редактуру, не просто не звинувачують у еретизмі, з подальшою стратою і спалюванням на вогнищі, його роботу підписує і ліцензує сам король. Таке могло статися, тільки з благословення монарха, хоча робота була дуже суперечливою для того часу. І при цьому всьому, варто згадати, він залишався другом короля Філіпа II до самої смерті, а його роботі поклоняються і по сьогоднішній день. Варто зазначити що помер дон Ієроніма де Карранза своєю смертю в статусі командора ордена Ісуса Христа Єрусалимського.

Про другого нашого героя Джордано Бруно, з самого дитинства ви звичайно, дещо чули, в основному пам’ятають його за трагічну смерть на багатті. Філософ, астроном, математик і окультист, безумовно його теорії передбачили сучасну науку. Найбільш відомими з них були теорії нескінченного всесвіту і множинність світів, в яких він відкинув традиційну геліоцентричну астрономію. Історики згодні з тим, що його єрессю судовий процес не був відповіддю на його астрономічні погляди, а скоріше відповідь на його філософські та релігійні погляди.
Варто звернути особливу увагу, що на додаток до космології, Бруно також багато писав про мистецтво пам’яті, Він вирішив перевершити «Театр Пам’яті» Джуліо Камілло * і спробував уявити модель свого власного театру пам’яті. Не можна сказати, що він в цьому досяг успіху. Пан Бруно, сучасної академічної наукою вважається послідовником Платона. У 1582 році в Парижі публікує 5 книг : Ars memoriae («Мистецтво пам’яті») і De umbris idearum («Тіні ідей»), Cantus Circaeus («Пісня Цирцеї») та інші, всі книги були засновані на його мнемонічних моделях організованого знання і досвіду.

Так чому Джордано Бруно, написав працю і був відправлений на вогнище? Чому він відомий людям нашого часу з самого дитинства? А про чесного, принципового, без відтінків доні Ієроніма де Карранза, знають тільки вчені, хіба це справедливо? Можливо Д. Бруно став популярний, тому що церкві було вигідно виправдовувати свою дію, це ж церковне рішення – засудження за єресь . Регулярно нагадуючи всім – ми не помилилися, він негідник, що згодом призвело до відомості в наш час.

Зверніть увагу, те що говорив Д. Бруно, не подобалося великій кількості людей, але хто були ці люди? В першу чергу церковники. А в разі Карранза – дворяни, але що ти скажеш командору ордена Ісуса Христа, який був духовним спадкоємцем Тамплієрів? Кількість ворогів була величезна і в одному і в другому випадку. Слід підкреслити, що Джордано Бруно, втратив життя саме через те, ким були його вороги і за ним, не стояло тієї сили, якою володів дон Ієроніма де Карранза. Безумовно вони обидва визначили свій вибір в житті і вибрали собі ворогів, але з церковниками пан Бруно не впорався. Хоча саме завдяки їм, ми сьогодні знаємо зі шкільних років, хто такий Джордано Бруно і найімовірніше, якби у нього були інші вороги, він зараз знаходився б у забутті. Церква для звичайної людини може зіграти такий злий жарт і в наш час, не так багато змінилось. Такий ось дивний парадокс.

Післямова

Людині, по суті, дано тільки одне право – це право вибору. Своїми думками, діями, день за днем ​​ми формуємо долю. Своїм прикладом ми формуємо суспільство. За допомогою знань, застосовуючи їх на практиці, ми отримуємо навички і знаходимо силу. За допомогою знань, істинної історій ми розуміємо хто ми є і не припускаємо що нас чекає, а точно знаємо, не допускаючи помилок в сьогоденні.

“Ті, хто не пам’ятають минуле, приречені проживати його заново” – Джордж Сантаяна **

Примітки:
Джуліо Камілло Дельмініо , італійський філософ, гуманіст
** Джордж Сантаяна , американський філософ і письменник

Статтю підготувала Вікторія Флінт

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Комментировать